وام مسکن جوانان راه حلی برای تسهیل ازدواج

وام مسکن

امروزه تامین مسکن به خصوص خرید آن به یکی از بزرگترین مشکلات مردم بالاخص جوانان تبدیل شده است . حال وجود برخی تسهیلات دولتی و کم بهره مثل وام مسکن می تواند کمک شایانی در خانه دار شدن افراد ایفا کند.

وام مسکن به دلیل بازه زمانی بازپرداخت بلند مدت در حدود 20 سال و بهره کم، برای خرید خانه بسیار مناسب می باشد. در سال 95 تقریبا هیچ یک از بانک ها حاضر به ارائه این وام نبودند و تنها بانک ملی آن هم با اصرار دولت اقدام به ارائه وام مسکن شد.

یکی از انواع تسهیلات بانک مسکن که شاید به اندازه تسهیلات خرید از محل اوراق و سپرده‌گذاری در صندوق پس‌انداز مسکن یکم شهرت نداشته و ظرفیت‌های آن در میان عموم جامعه به حد کافی شناخته شده نباشد، تسهیلات از محل سپرده‌گذاری در حساب پس‌انداز مسکن جوانان است.

برای بسیاری از متقاضیان مسکن سپرده‌گذاری یکباره با مبالغ بالا در صندوق پس‌انداز مسکن یکم میسر نیست یا بسیار دشوار می باشد. جوانان می‌توانند با افتتاح حساب پس‌انداز مسکن جوانان و سپرده‌گذاری تدریجی در این حساب، از امتیاز تسهیلات ارزان‌قیمت خرید مسکن و وام مسکن برخوردار شوند.

حال با وجود تمام مشکلاتی که در تامین و کسب این تسهیلات وجود دارد. راه حلی برای تامین مسکن جوانان و ترقیب آنها به ازدواج می باشد.

انواع وام مسکن جوانان

برای کسب امتیاز سقف تسهیلات قابل پرداخت از محل این حساب، دو شیوه برای شارژ تدریجی سپرده طراحی شده است. یکی از شیوه هایی که برای کودکان و نوجوانان که در کوتاه‌مدت متقاضی خرید مسکن نیستند، سپرده‌گذاری تدریجی ۱۵ ساله است.

بسیاری از والدین حساب صندوق پس‌انداز مسکن جوانان را گزینه مناسبی برای پس‌انداز فرزندان خود می‌دانند، چراکه علاوه بر رقم سپرده‌، امتیاز تسهیلات ارزان‌ قیمت مسکن را برای آنها فراهم می کند. این سرمایه گذاری بلند مدت برای نوجوانان می تواند در آینده بسیار مفید و سرنوشت ساز محسوب شود.

در مدل سپرده‌گذاری ۱۵ ساله در این حساب، سقف تسهیلات برای سپرده‌گذاران در تهران ۲۱۳ میلیون، در شهرهای بزرگ (شامل کرج، مشهد، تبریز، اصفهان، اهواز، قم، شیراز و کرمانشاه) ۱۷۷ میلیون و در سایر شهرها ۱۴۲ میلیون تومان تعیین شده است.

حداقل مبلغ واریزی ماهانه در صندوق پس‌انداز مسکن جوانان برای افتتاح‌کنندگان حساب در سال اول در حال حاضر ۳۸ هزار تومان می باشد. در سال‌های بعدی به ترتیب مبالغ ماهانه به ۴۱ هزار، ۴۴ هزار، ۴۷ هزار، ۵۰ هزار، ۵۳ هزار، ۵۶ هزار ،۵۹ هزار ۶۲ هزار، ۶۵ هزار، ۶۸ هزار، ۷۱ هزار، ۷۴ هزار، ۷۷ هزار و ۸۰ هزار تومان افزایش می یابد.

علاوه بر این، همچون صندوق پس‌انداز مسکن یکم، در صورت عدم استفاده از امتیاز حساب پس‌انداز مسکن جوانان، در هنگام فسخ حساب، نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت بابت مدت سپرده‌گذاری به صاحب حساب پرداخت خواهد شد.

 

مقاله مرتبط: مسکن مهر یا مسکن ملی را در سایت ما مطالعه نمایید.

سقف تسهیلات

اما جهت بهره‌مندی از سقف تسهیلات، باید ارقام واریزی ماهانه در مدل ۱۵ ساله را افزایش داد. در حال حاضر ضرایب برخورداری از سقف تسهیلات در پایان سال پانزدهم، در تهران ۱.۵۲ برابر، در شهرهای بزرگ ۱.۲۶ برابر و در سایر شهرها ۱.۰۱ برابر حداقل واریزی ماهانه است.

بر اساس اعلام بانک مسکن، مدل دوم سپرده‌گذاری در این حساب نیز به نحوی است که مناسب کسانی باشد که ظرف پنج سال آینده متقاضی مسکن می باشند. بنابراین این حساب برای جوانان ۱۸ سال به بالا و نوجوانانی که والدین یا قیم قانونی آنها امکان شارژ حساب با مبالغ بالاتر را دارند، می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

با شارژ حساب در روش دوم پس از گذشت پنج سال، می‌توان در تهران ۹۱ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ (شامل کرج، مشهد، تبریز، اصفهان، اهواز، قم، کرمانشاه و شیراز) ۷۶ میلیون تومان و در سایر شهرها ۶۱ میلیون تومان تسهیلات دریافت کرد.

اما برای بهره‌مندی از سقف وام مسکن، باید ارقام واریزی ماهانه در مدل ۵ ساله را چند برابر کرد. در حال حاضر ضرایب برخورداری از سقف تسهیلات در پایان سال پنجم، در تهران ۷.۱۷ برابر، در شهرهای بزرگ ۵.۹۸ برابر و در سایر شهرها ۴.۸ برابر حداقل واریزی ماهانه است.

برای مثال اگر کسی قصد دارد در تهران پس از گذشت پنج سال از افتتاح حساب، از تسهیلات ۹۱ میلیون تومانی استفاده کند، باید در سال اول به جای ماهانه ۳۸ هزار تومان، ۲۷۲ هزار و ۴۶۰ تومان در حساب صندوق خود سپرده‌گذاری کند.

نرخ سود تسهیلات از این محل در حال حاضر ۹ درصد بوده و بالاترین مدت بازپرداخت در میان انواع تسهیلات بانک مسکن را به خود اختصاص داده است؛ طوری که امکان تقسیط آن تا ۲۰ سال وجود دارد.

از اینستاگرام ما دیدن فرمایید . 

 

مقاله های پیشنهادی :